Paaugstināta temperatūra jeb drudzis

Ļoti iespējams, ka lielākā daļa cilvēku kaut reizi mūžā ir sastapušies ar paaugstinātu temperatūru. Paaugstināta temperatūra rada nepatīkamas sajūtas – kaulu laušanu, muskuļu sāpes, nespēku, bieži to pavada galvassāpes. Nereti paaugstināta temperatūra ir kā pirmais signāls, ka ir sākusies saslimšana – tas mēdz būt viens no simptomiem saaukstēšanās slimību kā arī iekaisumu gadījumos. Kas jāzina par drudzi un kā samazināt paaugstinātu temperatūru? Par to lasi raksta turpinājumā!
 

Kas ir drudzis jeb paaugstināta ķermeņa temperatūra?

Paaugstināta temperatūra ir organisma aizsargreakcija, pretreakcija infekcijai. Par drudzi tiek uzskatīta paaugstināta ķermeņa temperatūra virs 37,8oC. Temperatūra var parādīties arī situācijās, kas nav saistītas ar infekciju, piemēram, zobu šķilšanās laikā vai pārkaršanas rezultātā.
Vienmēr ir svarīgi noskaidrot drudža cēloni; ārstēšana būtu jāvirza cēloņa novēršanas virzienā. Ja drudža iemesls nav skaidrs, kā arī tad, ja temperatūra ir ļoti augsta vai paaugstināta temperatūra ir ilgāk par 7 dienām, ir jādodas uz konsultāciju un izmeklējumiem pie ārsta.
Ja iemesls ir skaidrs un došanās pie ārsta nav nepieciešama, tad būtu svarīgi zināt, kā un kad samazināt paaugstināto temperatūru mājas apstākļos.
 

Kādu temperatūru nepieciešams samazināt?

Ar medikamentiem samazināt ķermeņa temperatūru ir nepieciešams tikai gadījumā, ja tā pārsniedz 38,5oC. Zemāku temperatūru mazināt nav nepieciešams, jo tā ir organisma dabiska pretreakcija.
Ja temperatūra nepārsniedz 38,5oC, ieteicams:
  • uzņemt pietiekami lielu šķidruma daudzumu – 8-10 glāzes dienā nesaldinātu dzērienu, piemēram istabas temperatūras ūdeni vai siltas zāļu tējas;
  • kā palīglīdzekli nelielas paaugstinātas ķermeņa temperatūras gadījumā var izvēlēties sviedrējošas zāļu tējas, piemēram, liepziedu tēju, vīgriezes tēju, aveņu augļu, melnā plūškoka vai sudraba retēja tējas.
 

Kā samazināt?

Ja temperatūra pārsniedz 38,5oC, kā pirmās izvēles līdzekli ieteicams izvēlēties paracetamolu. Paracetamolu vēlams iedzert tukšā dūšā, uzdzerot pilnu glāzi ūdens. Atkārtotu devu nepieciešamības gadījumā, ja temperatūra atkārtoti ievērojami paaugstinās un parādās drebuļi, drīkst iedzert ne ātrāk kā 6-8 stundas pēc pirmās devas. Piemēram, ja pirmā tablete ir iedzerta plkst. 12.00, tad nākamo devu drīkst iedzert ne ātrāk kā plkst. 18.00. Ļoti svarīgi zāles nedzert pārāk lielās devās un pārāk bieži, lai izvairītos no pārdozēšanas! Maksimālā dienas deva pieaugušam cilvēkam ir 4 g jeb 8 tabletes pa 500 mg.
Kā otrās izvēles preparātu drīkst izvēlēties ibuprofēnu vai aspirīnu. Arī attiecībā uz šiem medikamentiem svarīgi ir nepārsniegt lietošanas biežumu 6-8 stundas, kā arī svarīgi šos medikamentus lietot pēc ēšanas, uzdzerot glāzi ūdens.
 

Ieteikumi, ja paaugstināta temperatūra skārusi bērnus

Bērniem temperatūras mazināšanai ir pieejami līdzekļi gan sīrupu veidā, gan rektālo svecīšu veidā, kas satur paracetamolu vai ibuprofēnu. Kādi ir ieteikumi, lai efektīvi mazinātu paaugstinātu temperatūru?
 

Kā aprēķināt temperatūru samazinošo līdzekļu devas bērniem?

Bērniem ir ļoti būtiski precīzi aprēķināt nepieciešamo zāļu devu, lai tā būtu pietiekami efektīvā devā kā arī nebūtu pārdozēšanas riska. Bērniem nepieciešamo zāļu devu aprēķina pēc miligramiem zāļu vielas uz bērna ķermeņa masas kilogramiem. Gan paracetamola, gan ibuprofēna vienas reizes deva ir 10mg uz 1 kg bērna svara.
Piemēram, ja bērns sver 10 kg, tad temperatūras mazināšanai ir nepieciešams lietot 100mg ibuprofena vai paracetamola.
Tālāk ir jāskatās uz zāļu iepakojuma, cik daudz zāļu vielas satur konkrētais medikaments vienā tējkarotē/mēršļircē jeb 5ml. Populārākie temperatūru mazinošie līdzekļi satur 100mg vai 200mg 5 mililitros sīrupa. Attiecīgi bērnam ar ķermeņa masu 10kg būtu jādod 5ml jeb pilna tējkarote (pilna 5ml mēršļirce), ja sīrups satur 100mg/5ml, bet ja sīrups satur 200mg/5ml, tad bērniņam būtu jādod tikai puse no tējkarotes vai mēršļirces jeb 2,5ml.
 
Aprēķināšanas formula:  1kg – 10mg
10kg= 10kg x 10mg =  100mg
Sīrups saturs: 200mg – 5ml
100mg – x  ml
x ml= 100 x 5/200  = 2.5ml
 
Uzdevums: Aprēķināt, cik ml sīrupa būtu jādod 8 kg smagam bērniņam, ja sīrups satur 100mg aktīvās vielas piecos mililitros sīrupa.
 

Kas vēl ir jāņem vērā attiecībā uz paaugstinātu ķermeņa temperatūru bērniem?

Situācijās, ja paaugstināta temperatūra novērojama bērniņam, Tev var palīdzēt šie ieteikumi:
  1. ja temperatūru ir nepieciešams mazināt bērniņam, kuram ir grūtības iedot nepieciešamo devu, var izmantot paracetamolu saturošas rektālās svecītes;
  2. nepieciešams bērnam neatlaidīgi piedāvāt padzerties šķidrumu mazās porcijās, bet bieži;
  3. ja temperatūra augstāka par 38,5o C ir bērniņam zem gada vecuma, nepieciešams konsultēties ar ārstu.
  4. ja bērnam no 1 gada līdz 12 gadu vecuma temperatūra ir virs 39o C, jākontaktējas ar ārstu.
 

Svarīgi zināt!

Saistībā ar paaugstinātu temperatūru ir būtiski zināt:
  • lietojot paracetamolu saaukstēšanās gadījumā, jāņem vērā, vai paralēli netiek lietotas arī citas saaukstēšanās zāles, kas līdztekus citām vielām arī satur paracetamolu. Vienmēr pārliecinies, vai atšķirīgu nosaukumu medikamenti nesatur vienas un tās pašas sastāvdaļas! Lai neapjuktu, nebaidies jautāt padomu farmaceitam!
  • uzņem pietiekamu šķidruma daudzumu;
  • lieto zāles pareizās devās un ar pareiziem intervāliem. Nelieto vairāk un biežāk, kā ir ieteicams. Savukārt, pārāk mazas devas lietošana var nepietiekami samazināt temperatūru vai būt par iemeslu, ka temperatūra atkal ceļas atpakaļ pārāk ātri;
  • ļaut organismam atvēsināties – atģērbties, atsegties. Arī bērnu, kuram ir paaugstināta temperatūra, nevajadzētu pārāk silti saģērbt;
  • ja temperatūra pieaugušam cilvēkam pārsniedz 41o C, nepieciešama ārsta konsultācija;
  • papildus ķermeņa atdzesēšanai var noberzēt ķermeni ar remdenu ūdeni, kā arī pielikt vēsas kompreses galvai, kakla asinsvadiem, liesas vai aknu apvidū – kreisajā vai labajā paribē;
  • ķermeņa ierīvēšana ar spirtu nav ieteicama, jo spirts var uzsūkties un toksiski ietekmēt organismu;
  • iesakām katram mājas aptieciņā glabāt kādu temperatūru mazinošu līdzekli, īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni. Ieteicams pārskatīt savas aptieciņas saturu, vai tajā esošie līdzekļi ir ar derīgu termiņu. Atgādinām, ka bērniem paredzētajiem sīrupiem uzglabāšanas laiks ir daži mēneši pēc pirmās atvēršanas, un tos pēc atvēršanas nevajadzētu uzglabāt ilgstoši. Tāpat tos nedrīkst lietot, ja izmantošanas laiks pēc atvēršanas ir beidzies;
  • ja ir paaugstināta temperatūra, nav pieļaujama sildošu ziežu ārīga lietošana.
 
!!Svarīgi!!
Jebkuru medikamentu nepamatota un nepareiza lietošana var būt kaitīga veselībai, tāpēc iesakām pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultēties ar ārstu vai farmaceitu!
Atceries – paaugstināta temperatūra arī nevar tikt atstāta bez ievērības, tāpēc noteikti seko līdzi izmaiņām organismā. Jebkuru jautājumu vai neskaidrību gadījumā griezies pie ārsta vai par pareizu zāļu lietošanu jautā padomu aptiekāram, lai saņemtu atbilstošu palīdzību un efektīvi spētu samazināt paaugstināto temperatūru!
Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Apstiprināt visus Personalizēt Vairāk info