Termometri: kādu izvēlēties, lai izmērītu ķermeņa temperatūru?

Termometri: kādu izvēlēties, lai izmērītu ķermeņa temperatūru?

Klāt ir rudens, kas sev līdzi nes straujas temperatūras izmaiņas. Gaisa temperatūrai pazeminoties, vīrusu saslimšanas sāk aktivizēties un arvien biežāk saskaramies ar saaukstēšanās simptomiem. Kā viens no raksturīgākajiem saslimšanas rādītajiem ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. Kāda ir normāla ķermeņa temperatūra un kādu termometru labāk izvēlēties, lai noteiktu temperatūru? Par to lasi šajā rakstā!

Ķermeņa temperatūra

Normālu ķermeņa temperatūru ietekmē dažādi faktori, piemēram:
• vecums;
• dzimums;
• diennakts laiks;
• apkārtējās vides temperatūra;
• cilvēka aktivitāte un daudzi citi.

Veselīgā populācijā par normālu ķermeņa temperatūru uzskata:
• 33,2-38,2 ºC orāli (mutē);
• 34,4-37,8 ºC rektāli (taisnajā zarnā);
• 35,5-37,8 ºC aurikulāri (ausī);
• 35,5-37 ºC aksillāri jeb padusē.

Paaugstināta temperatūra – drudzis

Drudzi atbilstīgi temperatūrai iedala subfebrilā drudzī (temperatūra līdz 38 ºC), mērenā drudzī (līdz 39 ºC), augstā drudzī (līdz 41 ºC) un hiperpirētiskā drudzī (virs 41 ºC).

Drudzis (latīņu valodā febris) ir organisma reakcija, kas izpaužas kā paaugstināta ķermeņa temperatūra, tāpēc tautā to bieži tā arī dēvē, proti, par paaugstinātu temperatūru. Drudzis rodas, kad mikroorganismu – bet ne tikai – radītas pirogēnās jeb temperatūru paaugstinošās vielas iedarbojas uz termoregulācijas centru. Tāpēc paaugstinās muskulatūras tonuss un rodas drebuļi. Pacientam ir salšanas sajūta, lai gan ķermeņa temperatūra paaugstinās.

Tomēr jāatceras, ka drudzis ir normāla organisma aizsargreakcija pret infekciju vai citu saslimšanu, tāpēc uzskatāms par simptomu, nevis slimību. Bieži vien drudzis ir simptoms arī dažādām bērnu saslimšanām. Galvenie drudža sim¬ptomi ir samazināta bērna aktivitāte, traucēts miegs, samazināta apetīte, nervozitāte, drebuļi, salšanas sajūta, galvassāpes, muskuļu sāpes, pastiprināta svīšana, halucinācijas, paātrināta sirdsdarbība, paātrināta elpošana, dehidratācija.

Būtiski zināt, ka nedaudz paaugstinātu temperatūru, līdz 38-38,5 ºC, nav nepieciešams samazināt ar medikamentu palīdzību, jo tā ir organisma aizsargreakcija, kuru vēlams nenomākt. Ar medikamentu palīdzību nepieciešams samazināt temperatūru, kas ir virs 38,5 ºC.

Pirms ķerties klāt medikamentiem, vērts atcerēties arī par efektīvām dabas vielām, kam ir sviedrējošas un temperatūru mazinošas īpašības – piemēram, liepziedu tēja, aveņu lapu tēja un āboliņa tēja.

Termometri un to veidi

Par paaugstinātu ķermeņa temperatūru var liecināt pašsajūta, taču vienīgais precīzais temperatūras mērīšanas veids ir viens – izmantojot termometru. Kādi termometri ir pieejami un kādas ir to atšķirības?

1. Iecienītā klasika – stikla termometrs

Stikla termometri agrākos laikos saturēja dzīvsudrabu, kurš ir cilvēka veselībai kaitīgs metāls, līdz ar to jau vairākus gadus Eiropas Savienības dalībvalstīs stikla termometru pārdošana ir aizliegta. Šobrīd aptiekā nopērkamo stikla termometru ražošanā tiek izmantots cilvēka veselībai un apkārtējai videi nekaitīgs šķidro metālu sakausējums – Gallijs, dzīvsudraba aizstājējs. Kas jāzina par šāda veida termometriem?

Mērot ķermeņa temperatūru ar stikla termometru, to ieliek padusē, līdz rezultāta nolasīšanai nogaida piecas līdz 10 minūtes. Nenogaidot vēlamo laiku, temperatūras rādījums varētu būt neprecīzs. Ar šo termometru temperatūru var mērīt arī perorāli vai rektāli. Termometrs ir diezgan precīzs, un atkārtota mērīšana parasti nav nepieciešama.
Stikla termometram mērījuma skalu ir vēlams nokratīt lejā uzreiz pēc temperatūras izmērīšanas, kamēr tas vēl ir silts. Pēcāk to būs grūtāk izdarīt. Tomēr, ja uzreiz ir piemirsies skalu nokratīt, tad vēlāk to var vai nu paturēt siltās rokās vai ievietot uz mirkli siltā ūdenī, tad skala nokratīšanai padosies vieglāk.
Pieejami ir arī stikla termometri ar palielināmā stikla funkciju. Tas mērījuma rezultātu uz skalas vieglāk ļauj nolasīt vecāka gadagājuma cilvēkiem vai cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

2. Digitālais termometrs

Digitālajiem termometriem parasti ir plastmasas korpuss, maināmas baterijas, neliels ekrāns, kurā uzrādās mērījuma rezultāts. Termometra uzgalis var būt ciets vai mīksts, lokans. Lokanais veidots ar domu, ka tā tas ir piemērotāks temperatūras mērīšanai bērnam. Mērījumu var veikt dažādos veidos:
• ieliekot termometra galu padusē;
• mērot perorāli vai rektāli.
Mērījuma laiks ir aptuveni 3-5 minūtes. Kad mērījums veikts, termometrs par to signalizē skaņas veidā.

3. Infrasarkano staru termometrs

Tas ir visjaunākās paaudzes termometrs – ērtākais, precīzākais, un arī mērījuma rezultātu var iegūt visātrāk. Mērījuma laiks 1 sekunde. Būtiski, ka šis ir bezkontakta termometrs. Mērījumu veic, turot termometru nelielā attālumā no pieres. Tāpat rezultātu var ietekmēt arī apkārtējās vides temperatūra. Infrasarkano staru termometrs ir piemērotāks mērījumiem telpā, istabas temperatūrā, nevis, piemēram, āra, vējā vai citos apstākļos.
Parasti ar šādu termometru var izmērīt gan ķermeņa, gan telpas, gan arī ūdens temperatūru. Infrasarkano bezkontakta termometru visbiežāk izvēlas ģimenes ar maziem bērniem, jo ar šādu termometru ir ļoti ātri un ērti izmērīt temperatūru mazulim, kurš ir kustīgs un ilgstoši noturēt padusē termometru nav iespējams.

Kuru termometru izvēlēties?

Protams, jaunās paaudzes termometri ir salīdzinoši dārgāki – ja stikla un digitālo termometru cenu diapazons svārstās no aptuveni pieciem līdz piecpadsmit eiro, tad infrasarkanie maksā no aptuveni trīsdesmit līdz pat septiņdesmit eiro.
Atkarībā no zīmola, digitālajiem un infrasarkano staru termometriem ražotāji dod divu līdz piecu gadu garantiju. Ja šajā laika posmā termometrs sabojājas, jāsameklē instrukcija, kas bija pievienota, termometru iegādājoties. Tajā atrodama informācija par garantijas servisu.
Pērkot termometru, ir svarīgi saglabāt gan pievienoto instrukciju, gan pirkuma čeku. Ja, piemēram, ir saglabājies tikai čeks, var doties uz aptieku, kur iegādāts termometrs, un farmaceits palīdzēs noskaidrot servisa informāciju.

Padoms no farmaceita!

Ielāgo – saaukstēšanās un drudža laikā pats svarīgākais ir šķidruma uzņemšana. Jo vairāk ūdeni un tēju izdzersi, jo ātrāk veseļosies!
Būtiski zināt, ka nedaudz paaugstinātu temperatūru, līdz 38-38,5 ºC, nav nepieciešams samazināt ar medikamentu palīdzību, jo tā ir organisma aizsargreakcija, kuru nav vēlams nomākt. Ar medikamentu palīdzību nepieciešams samazināt temperatūru, kas ir virs 38,5 ºC. Pirms ķerties klāt medikamentiem, vērts atcerēties arī par efektīvām dabas veltēm, kam ir sviedrējošas un temperatūru mazinošas īpašības – piemēram, liepziedu tēja, aveņu lapu tēja un āboliņa tēja.

Termometri plašā klāstā par izdevīgām cenām pieejami arī pie mums – aptiekā Skrundā un šeit pat – interneta aptiekā! Apskati piedāvājumu un iegādājies jau tūlīt!

Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Piekrītu Vairāk info