Sezonāla alerģija pavasarī: profilakse un ārstēšana

Sezonāla alerģija pavasarī: profilakse un ārstēšana

Iestājoties pavasarim, cilvēki mēdz izjust diskomfortu – deguna tecēšanu, acu asarošanu. Ja simptomi atkārtojas gadu no gada apmēram vienā laikā, tad, iespējams, ka cilvēkam ir sezonāla alerģija. Alerģiju var izraisīt dažādu koku, puķu un graudzāļu ziedu putekšņi.

Kā izpaužas sezonāla alerģija pavasarī?

Alerģija ir paaugstināta jutība pret organismā vai vidē esošām specifiskām vielām – alergēniem. Alerģiskas izpausmes parādās, piemēram, kā:
• šķaudīšana un deguna tecēšana;
• kņudēšana un nieze degunā;
• apgrūtināta elpošana caur degunu un deguna aizlikums;
• acu asarošana un nieze;
• ūdeņainas iesnas, īpaši no rīta un naktī.

Sezonālās alerģijas ārstēšana

Ārstēšanai iesaka jaunākās paaudzes antihistamīnus, piemēram, loratadīnu, cetirizīnu, hifenadīnu. Tie efektīvi mazina niezi, ūdeņainos izdalījumus un šķaudīšanu. Tos jālieto vienu reizi dienā iekšķīgi.
Simptomu mazināšanai var lietot arī ārīgus līdzekļus acu pielienu un deguna aerosola formā, kas satur azelastīnu.

Kā sevi pasargāt?

Ja ir zināms alergēns, tad 1-2 nedēļas pirms alergēnu sezonas sākuma nepieciešams sākt lietot medikamentus alerģijas novēršanai. Ārstēšanas terapija jāturpina visu alergēna ziedēšanas laiku un vēl 2 nedēļas pēc tam, lai pilnīgi likvidētu alerģijas simptomus un alerģisko iekaisumu.

Vēl citi efektīvi veidi sevis pasargāšanai ir:

1. deguna skalošana ar sālsūdeni. Tā palīdzēs atbrīvoties no iespējamiem alergēniem;
2. deguna gļotādas ieziešana ar nedaudz vazelīneļļas vai krēma, kā rezultātā ziedputekšņi nenonāks uz deguna gļotādas;
3. izvairīšanās no medus lietošanas. Alerģiskiem cilvēkiem neiesaka lietot uzturā medu, kas var saturēt ziedputekšņus;
4. saulesbriļļu valkāšana, tādējādi pasargājot acis no alergēna
5. Biežāk mazgāties, lai alergēns iespējami mazāk nonāktu uz ādas;
6. matu mazgāšana vakarā pirms gulēt iešanas. Tādējādi no matiem iespējams izskalot tur nokļuvušos ziedputekšņus un putekļus;
7. uzturēšanās vairāk telpās, gaisa filtru izmantošana, neturēt atvērtus logus un durvis (arī mašīnās). Saulainā un vējainā laikā vairāk uzturēties telpās;
8. roku mazgāšana pirms acu aizskaršanas.

Par augu ziedēšanu informāciju var uzzināt mobilā lietotnē “Pasyfo”. Ar tās palīdzību iespējams uzzināt esošo un plānoto ziedputekšņu koncentrāciju gaisā.

Svarīgi ir mēģināt noteikt alerģijas cēloni. Ja neizdodas to noteikt pašam, tad noteikti iesakām griezties pie ģimenes ārsta vai alergologa. Sezonālās alerģijas ārstēšana ir nozīmīga, lai pasargātu sevi un sniegtu labsajūtu augu ziedēšanas laikā.

Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Piekrītu Vairāk info