Saules ietekme uz ādu – ko atcerēties?

Termometra stabiņam pakāpjoties virs +20°C tā vien gribas steigties uz dārzu vai tuvējo pludmali, lai ķertu pirmos saules starus, taču pirms šāda soļa veikšanas ir rūpīgi jāizvērtē, vai tas tiešām nepieciešams un kā to pareizi darīt, lai nenodarītu sev kaitējumu. Kāda ir saules ietekme uz ādu un ko atcerēties, plānojot laika pavadīšanu atklātā saulē svelmainas dienas garumā? Uzzini rakstā!

 

Saule un solārijs – ādu bojājošie faktori

Ultravioletais (UV) starojums, kas liek mūsu ādai kļūt brūnākai, ir atrodams gan dabīgos saules staros, gan cilvēku radītajos solārijos. Jāatceras, ka UV stari bojā ķermeņa šūnas, kas ilgstošu bojājumu gadījumā var veicināt dažādu nepatīkamu problēmu rašanos.

Iedegums vienkāršoti sakot veidojas sekojoši – āda, sargājot sevi no kaitīgās UV starojuma ietekmes, ražo melanīnu, kas ir pigments, kurš piešķir krāsu gan ādai, gan matiem un acīm. Tātad – jo izteiktāks ir iedegums, jo augstāks melanīna pigmenta daudzums ādā un redzamāki ādas bojājumi.

 

Visspēcīgākā saule ir tieši pēcpusdienās

Vasaras pēcpusdienās saules gaismas UV starojums ir visintensīvākais. Intensitāti nosaka ne tikai pulksteņa laiks, bet arī tādi faktori kā atrašanās vieta, mākoņu daudzums u.c.

 

Saules ietekme uz ādu: pozitīvais un negatīvais

Saules starojums nav jāuztver kā nevēlams – mērenās devās, ievērojot ķermeņa ādas aizsardzības profilaktiskos ieteikumus, saules stari ir ne tikai vēlami, bet pat nepieciešami. Kāda ir pozitīvā un negatīvā ietekme?

 

#1 Pozitīvā ietekme

Saule labvēlīgi ietekmē organismu vairākos veidos, piemēram:

  1. organisma kopējā pašsajūta kļūst labāka, saņemot saules gaismu un izstaroto siltumu;
  2. organisms uzņem tik nepieciešamo D vitamīnu, kas uztur kaulu veselību, veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī ir nepieciešams šūnu dalīšanās procesam.

 

 #2 Negatīvā ietekme

Pārmērīga uzturēšanās saules staros rada arī vairākas nelabvēlīgas sekas Tev pašam to nejūtot, piemēram:

  • Sarkana, jutīga un karsta ādas virskārta – nereti rodas, atrodoties saulē pārāk ilgu laiku. Pirmie simptomi parādās dažu stundu laikā, bet pazūd pēc 3-5 dienām;
  • ādas bojājumi. Tie ir, piemēram, priekšlaicīga ādas novecošanās, pigmentācijas plankumu veidošanās, labdabīgi izaugumi uz ādas, kā arī grumbas;
  • ādas audzēji. Tieši pārmērīga sauļošanās ir viens no ādas vēzi izraisošajiem faktoriem. Tiek uzskatīts, ka 9 no 10 gadījumiem ādas vēža cēlonis ir pārāk liels UV starojums no saules vai solārija.

Atceries, ka uz visiem UV staru ietekme nav vienāda. Īpaši jutīgāki ir mazi bērni, cilvēki ar gaišāku ādas krāsu, hroniski slimnieki un arī cilvēki, kuru vecums pārsniedz 50 gadus.

 

Kā sevi pasargāt?

Lai saules ietekme uz ādu būtu pēc iespējas mazāka, ieteicams ievērot piesardzību:

  1. izvēlēties piemērotu apģērbu. Vasarā iesakām izvēlēties vieglu, bet nosedzošu dabīga materiāla apģērbu, lai pēc iespējas vairāk pasargātu no UV starojuma;
  2. izmantot galvassegu. Vislabāk izvēlēties platmales tipa galvassegu, kas ne tikai aizsargās no saules dūriena, bet nosegs arī acu daļu;
  3. izmantot atbilstošu ķermeņa aizsargkrēmu. Saules ietekme uz ādu būs mazāk kaitīga, izmantojot saules aizsarglīdzekļus. Atkarībā no to sastāva, tie var absorbēt dažādu UV starojuma apmēru, piemēram, SPF 30 absorbē 96% UV staru, bet SPF 50 – līdz pat 98%.

 

Esi laimīgs un vesels, rūpējoties gan par savu, gan tuvinieku veselību! Lai saulaina vasara!

 

Šajā mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes jeb cookies, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Piekrišanu jebkurā laikā var atsaukt, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas politika
Piekrītu Vairāk info